Bilgisayardan Ses Gelmiyor Nasıl Çözülür ?

  • Adilweb
  • Güncel
  • 19.07.2021
  • 50 Görüntülenme

Bilgisayardan Ses Gelmiyor Nasıl Çözülür?

Genel olarak yeni alınan bilgisayarlarda ya da format atılan bilgisayarlarda görülen ses sorununa karşı pek çok kişi Bilgisayardan Ses Gelmiyor Nasıl Çözülür? konusunu araştırmaktadır. Bu sorun karşısında bilgisayarların işletim sistemine göre olan çözüm yolu ile kolaylıkla çare bulunmaktadır.

Bu yol izlendikten sonra hala giderilemeyen ses sorunlarına karşı yapılması gereken ise bilgisayar için teknik destek alma yolu olmaktadır. Bilgisayardan ses gelmemesi durumunda ilk olarak şunların yapılması gerekmektedir;

  • Bilgisayarda ses sorun gidericisini açarak, buradan gerekli olan kontrolleri yapmak
  • Ses düzey ayarlarını kontrol etmek
  • Ses geliştiricilerini devre dışı bırakmak
  • Ses sürücülerine güncelleme yapmak

Ses Sorun Gidericisi Kullanarak Ses Sorununu Çözmek

Bilgisayarda ses gelmemesi durumunda, sorunu gidermek için olan yöntemlerden birisi de, ses sorun gidericisini açmak olmaktadır. Bu panel açıldıktan sonra ise ses bölümüne gidilerek, ses düzeyi alt kısmında bulunan Sorun Gider butonuna tıklanmalıdır. Bunun ardından yönlendirmeler ile gerekli olan seçimler yapılarak İleriye basılmalı ve bu şekilde sorunun otomatik olarak giderilmesi sağlanabilmektedir.

Ses Düzey Ayarlarını Kontrol Etmek

Bilgisayarda gelmeyen ses sorunlarını çözmek için öncelikle yapılması gerekenlerden bir diğer yöntemde, masaüstünün sağ alt tarafında bulunan ses ikonuna tıklanarak, ses seviyesinin kapalı olup, olmadığının kontrolüdür. Aynı zamanda burada yer alan ses düzeyi karıştırıcısının da kontrolünün yapılması gerekmektedir. Ses düzeyi karıştırıcısı açılarak ince ayar ses ayarları buradan rahatlıkla kontrol edilebilmektedir.

Ses Geliştiricilerini Devre Dışı Bırakmak

Sıklıkla yaşanan bilgisayarlarda ses gelmeme sorunu gidermek için ses geliştirme ayarlarının devre dışı bırakılması da, sorunun giderilmesini sağlamaktadır. Bunun içinse ilk olarak sistem kısmından, ses denetim masasına gidilmesi gerekmektedir. Burada yer alan ses bölümüne girilerek Tüm Ses Efektlerini Engelle seçeneğine basılarak, bilgisayarlarda yaşanan ses sorunları çözülebilmektedir.

Ses Sürücülerine Güncelleme Yapmak

Bilgisayarlarda yaşanan ses sorunların çözümü için en kolay yollardan birisi de, ses sürücülerinin güncellenmesi olmaktadır. Bunun için ilk olarak Aygıt Yöneticisine gidilmesi lazımdır. Açılan panelde özellikler seçeneğine tıklanarak, üstte yer alan Sürücü sekmesine gidilmelidir. Buradan Sürücüyü Güncelle butonuna basılarak, yönlendirmeler ile ses sürücülerinin güncellenmesi yapılmakta ve ses sorunları böylelikle giderilmektedir.

Adil Web

Adil Web

Yazılım konusunda bilgim dahilinde ihtiyaç duyan herkese destek vermek ve yazdığım scriptleri ücretsiz olarak dağıtmayı planlamaktayım.

Bu konuya Henüz Yorum yazılmamıştır.

Yorum Yazın

Adilweb

Kapatmak için Esc Basınız.