İnstagram’da Eski Kullanıcı Adları Nasıl Geri Alınır ?

  • Adilweb
  • Teknoloji
  • 11.08.2021
  • 392 Görüntülenme

Instagram uygulaması, son yıllarda önü alınamaz bir hızla ilerleyen ve çok sayıda kullanıcının aktif şekilde takip ettiği sosyal medya içeriklerinden birisidir. Uygulama dahilinde video ve fotoğraf paylaşımı başta olmak üzere çeşitli medyaları yüklenmesi söz konusu olmaktadır. Etiketler ve coğrafi etiketleme özellikleri ile rahatlıkla düzenlenebilmektedir ve takipçilerle kolaylıkla paylaşılabilmektedir.

Mevcut gönderiler, daha önce belirlenmiş takipçilerle ya da herkese açık şekilde paylaşılabilir. 6 Ekim 2010 tarihinde sunulduğu günden bu yana oldukça yoğun şekilde kullanılan Instagram uygulaması; en çok tercih edilen sosyal mecralardan birisi haline gelmiştir. Bu alanda kullanım yoğunluğunu da etkisiyle farklı hatalar meydana gelebilmektedir ya da bazı içerikler merak edilmektedir.

Kimi zaman güvenlik sorunuyla karşı karşıya kalan Instagram; bazen hesap çalınması ya da hesapların yanlışlıkla kapatılması gibi durumlarla gündeme gelse de; hala kullanıcıların etkin şekilde takip ettiği içerikler arasında yer almaktadır.

Kullanıcılar tarafından bu sorunlardan kaynaklı olarak en çok şikayet edilen konulardan birisi silinmiş olan hesapların adının tekrar alınamaması sorunudur. Aslında herhangi bir sebepten silinmiş olan hesabın kullanıcı adı tekrar alınabilir. Peki silinmiş olan hesabın kullanıcı adı en kolay ve pratik şekilde nasıl geri alınabilir? Konunun ayrıntılarına birlikte değinelim:

 Instagram’da Silinmiş Olan Hesabın Kullanıcı Adını Geri Alma

 Instagram eski kullanıcı adı silme gibi aramalarla da sık sık gündeme gelse de; aslında eski kullanıcı adıyla tekrar hesap alma işlemi oldukça farklıdır. Çok zor olmayan uygulama dahilinde belli adımların takip edilmesi gerekir. Silinmiş olan hesaba ait kullanıcı adını geri alma işlemi normalde Instagram kuralları içerisinde mümkün olmayan bir uygulamadır.

Instagram net bir biçimde kapatılmış olan hesapların kullanıcı adının geri alınamayacağını bildirmiştir. Fakat bu durum için net bir süre belirtilmemiştir. Dolayısıyla hesabın kapatılması işleminden ne kadar bir süre geçmesinin ardından yeniden alınabilir hale geleceği bilinmemektedir. Benzer durum da, diğer sosyal medya uygulaması Facebook için de geçerli olmaktadır.

Pek çok sosyal medya alanında herhangi bir sayfanın kapatılmasının ardından ismini kısa süre içinde almak mümkün değildir. Bu duruma hesap düşmesi gibi bir tanımlama yapılabilir. Bir alan adı boşaldığı takdirde bir başkası tarafından alınamadığı gibi; boşalmış olan bir kullanıcı adı da kısa süre içerisinde alınamamaktadır. Ancak uygulama dahilinde farklı ayrıntılar mevcuttur.

Örneğin kendi Instagram uygulamasını kapatmaya karar veren bir kişi yeni hesap açmak istediğinde ve aynı adı kullanmayı tercih ettiğinde hangi adımları izlemelidir? Ancak daha önce verilen bilgiler ışığında bu durumun uygulama dahilinde mümkün olmadığını belirtmiştik. Peki aşamada ne yapılabilir?

 Aslında uygulanacak işlem oldukça basittir: Süre kaybetmeden kullanıcı adı değiştirilmelidir. Elbette hesap kapatılmadan önce kullanıcı adını değiştirmek gerekir. Başka bir isim ile değiştirdikten sonra hesabın silinmesi neticesinde önceki kullanıcı adına almak ve bu isimle yeni bir hesap açmak mümkün olmaktadır.

Peki bu işlemi yapmadan yani kullanıcı adını değiştirmeden hesap silme işlemi gerçekleştirildiyse ya da kapatıldıysa ne yapılabilir? Bu durumda da aslında uygulanabilecek bazı adımlar mevcuttur. İlk olarak Instagram’ı yanlışlıkla kapatma işlemleri takip edilebilir. Uygulamaya hesabın çalındığı ve kişinin dışında birileri tarafından kapatıldığı e-postası gönderilebilir. Ardından gelen formlar doldurularak hesap yeniden açılır ve aynı isim kullanılabilir.

 

Instagram Hesabı Silindikten Sonra Geri Alınabilir Mi?

 Instagram uygulamasında ortaya çıktığı günden bu yana; sürekli olarak belli güncellemeler yapılmaktadır. Bunlardan birisi olan son güncellemeler ile pek çok kolaylık sağlanmıştır. Örneğin kişi kendi hesabını yanlışlıkla sildiği takdirde geri alma imkanı olmaktadır.

Bununla birlikte silinen hesabın adı da alınabilmektedir. Instagram uygulaması isim kullanımına dair politikalar hususunda farklı güncellemeler yapmaktadır. Bununla bağlantılı olarak diğer ayrıntılarda da çeşitli güncellemeler olduğunu görmek mümkündür.

Instagram'da Kapatılmış Olan Hesabın Kullanıcı Adı Nasıl Alınabilir?

Uygulama bünyesinde yapılan gelişmeler ve güncellemelere eşliğinde; Instagram eski kullanıcı adından yenisini bulma gibi çok sayıda farklı işlem söz konusu olmaktadır. Bunun yanı sıra konu dahilinde en çok merak edilen içeriklerden birisi de kapatılan bir Instagram hesabının kullanıcı adının tekrar nasıl geri alınabileceği sorusudur. Instagram dahilinde silinmiş olan hesaba ait bir kullanıcı adı belli bir süre sonra alınabilmektedir.

Hesap kapatmadan önce kullanıcı adı değiştirme işlemi yapıldığı takdirde; herhangi bir süre beklemeden hızlı bir şekilde aynı ismi almak oldukça kolaydır. Fakat değiştirilmediği takdirde de; yani hesap kapatılmasının ardından ismi tekrar almak isteniyorsa bir süre beklemek gerekmektedir. Bu aşamalar tamamıyla kullanıcının kendi isteği doğrultusunda hesap kapatma işlemi yaptığı durumları kapsamaktadır. İstisna olarak kişi hesabını kendisi kapatmadıysa; hesap şikayet üzerine ya da kuralları ihlal nedeniyle uygulama tarafından kapatılmışsa; farklı yaptırımlar uygulanmaktadır.

Bu aşamada Instagram uygulamasının kapatılmış olan hesapların kullanıcı adını verme işlemi farklı yürümektedir. Süreç kişiye ya da bölgeye göre değişiklik göstermektedir. Yukarıdaki temel iki adım eşliğinde Instagram adını tekrar geri geri almak oldukça kolay olsa da; eğer uygulamayı kişi kendi silmediyse ve Instagram tarafından bir yaptırım söz konusu olduysa; bu işlem çok daha zor olmaktadır.

Kullanıcı uygulamayı kendisi sildiği takdirde; gerek hesabı kapatmadan önce gerekse de hesabını sildikten sonra belli adımları izleyerek Instagram’da eski kullanıcı adını geri alma işlemini kolaylıkla gerçekleştirebilir. Eğer eski kullanıcı adı geri alınmak isteniyorsa ve hesap henüz silinmemişse, bunu yapmak herhangi bir süre beklemeden, anında mümkün olabilmektedir.

Bunun dışında hesap silindiği takdirde de eski kullanıcı adını almak mümkün olmaktadır. Yukarıda belirtildiği gibi hesaba giriş yapıldığı yönünde uygulamaya bilgi gönderilerek aynı adla hesap almak kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

 Bu işlemlerin tümüyle Instagram uygulamasında eski kullanıcı adını almak mümkün olsa da;  belirleyici kriterlerin başında hesabı kişinin kendisinin kapatmış olması gelmektedir. Dolayısıyla Instagram uygulaması tarafından belli kurallar ve yaptırımlar gereği hesap kapatılması durumunda aynı adla hesap alabilmek oldukça zordur.

Uygulama dahilinde farklı pek çok konuda merak edilmektedir. Örneğin; Instagram önceki kullanıcı adları gizleme gibi yöntemleri uygulamayı kullanan çok sayıda kişi araştırmaktadır. Instagram oldukça yaygın bir biçimde kullanılan sosyal mecralardan birisi olduğu için bu ve daha pek çok farklı konu üzerinden sorular sorulabilmektedir.

Aslında bu uygulamaların pek çoğu kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir. İnternette gerekli araştırmalar eşliğinde çok sayıda sitede gerekli bilgiler sunulmaktadır. Ancak talep edilen işlem, kapatılan bir hesap üzerinden aynı isimle hesap açmak ise;  bu noktada kişinin söz sahibi olabilmesi ve belli yöntemler uygulayabilmesi için hesabını kendi iradesiyle kapatmış olması gerekir. Bunun dışında uygulama tarafından hesap kapatılması söz konusu olduğu takdirde farklı işlemler devreye girmektedir.

Instagram uygulaması ortaya çıktığı 2010 tarihinden bugüne; çok hızlı bir gelişme göstermiş ve yoğun kullanıcı sayısına ulaşmıştır. Sosyal medya uygulamaları internet sahasında artık en yaygın şekilde tercih edilen içerikler arasında yer almaktadır. Bunun başlıca sebeplerinden birisi de; kullanıcıların etkileşim oranını ciddi anlamda arttırmasıdır. Aynı zamanda geniş kitleler tarafından tanınmak isteyen pek çok kişi sosyal medya uygulamalarından faydalanmaktadır.

Adil Web

Adil Web

Yazılım konusunda bilgim dahilinde ihtiyaç duyan herkese destek vermek ve yazdığım scriptleri ücretsiz olarak dağıtmayı planlamaktayım.

Bu konuya Henüz Yorum yazılmamıştır.

Yorum Yazın

Adilweb

Kapatmak için Esc Basınız.